Masy sensoryczne i plastyczne

Dzieci uwielbiają ciastolinę i piasek kinetycznych. Ugniatanie takich mas to nie tylko świetna zabawa ale i też doskonałe ćwiczenie dla małych dłoni. Przy tym relaks, odprężenie i wyciszenie gwarantowane. Zamiast kupować gotowe w sklepie, można zrobić własne domowym sposobem.

Masa solna – najbardziej znana i łatwa w przygotowaniu. Składniki to mąka, sól, woda w proporcjach 2:2:1, czyli maki tyle ile soli, a wody połowę mniej. Całość mieszamy i ugniatamy,ale pamiętamy, by wodę dodawać ostrożnie. Do masy możemy dodać barwnik lub olejek zapachowy. Z takiej masy można ulepić różne kształty, figurki i dekoracje. Masa zastyga od kilu godzin do kilku dni. Po zastygnięciu można ją pomalować farbami. Dla małych dzieci samo ugniatanie jest ogromną frajdą 🙂

Masa aksamitna – przypomina ciastolinę. Składnikami są : odzywka do włosów ( jakakolwiek ), maka ziemniaczana, barwnik spożywczy ( niekonieczny) . Odżywkę (około 300 ml) przelewamy do miski. Stopniowo dodajemy mąki ziemniaczanej ( około 10 łyżek stołowych). W trakcie, gdy masa ma konsystencję budyniu, dodajemy barwnik. Następnie dodajemy jeszcze trochę mąki, tak by masa przestała kleić się do rąk. Bez barwnika ma śnieżnobiały kolor. Można z niej formować różne kształty, wałkować i wycinać foremkami wzory. Przechowywana w zamkniętym pudełku przetrwa kilka dni.

Udanego ugniatania 🙂

Wyślij swoja pracę na poniższy adres. Opublikujemy ją na naszej stronie!

beata_szymenderska@kspkotowice.onmicrosoft.com

Beata Szymenderska