Przypominamy, że w naszej szkole realizowany jest tutoring szkolny. Tutoring to metoda pracy, w której uczeń ma czas na systematyczne, indywidualne rozmowy z nauczycielem. Wspólnie poszukują ścieżki rozwoju ucznia. Tutoring bazuje na pozytywnym wsparciu z wykorzystaniem narzędzi z zakresu psychologii pozytywnej.
Czym jest tutoring?
- pobudza autorefleksję i samodzielne myślenie,
- opiera się na relacji człowiek – człowiek (inny rodzaj kontaktu z nauczycielem),
- tutoring charakteryzuje spersonalizowane podejście,
- poprzez spotkanie 1/1 pozwala na zaistnienie optymalnych warunków rozwojowych w przyjaznej atmosferze rozmowy
- opiera się na psychologii pozytywnej
Kim jest Tutor?
Tutor pomaga podopiecznemu określić siebie. Jednocześnie poprzez wydobywanie i odkrywanie możliwości ucznia w atmosferze szacunku i akceptacji określa realne cele do osiągniecia w rzeczywistości “tu i teraz”. Następnie wspiera w osiąganiu wyznaczonego celu. Dla tutora kluczem do podopiecznego jest stosunek, jaki on sam ma do niego. W relacji szacunku i wiary w potencjał ucznia, tutor w specyficzny dla danej osoby sposób dociera do zmotywowania podopiecznego do rozwijania swojej osobowości lub pogłębiania swoich umiejętności. Tutor to ktoś, kto autentycznie w nas wierzy i pomaga rozpoznawać własne mocne strony. Tutor jest z podopiecznym w procesie, który motywuje rozwoju młodego człowieka.
W jaki sposób realizujemy tutoring w naszej szkole?
Tutoring szkolny – to forma pracy pedagogicznej realizowana w bezpośrednim kontakcie.
Rodzaje tutoringu szkolnego:
- Tutoring rozwojowo-wychowawczy – poprzez program wychowawczy tutor na zasadzie “dialogu personalnego” wypełnia zadania przewidywane dla wychowawcy wobec całej klasy. W tym tutoringu zawiera się jednocześnie tutoring rozwojowy.
- Tutoring rozwojowy – realizowany jest dla uczniów wyrażających potrzebę i chęć współpracy. Koncentruje się na potencjale i mocnych stronach podopiecznego.
Zachęcamy do obejrzenia i wysłuchania materiałów przybliżających tutoring szkolny.
Czym jest tutoring?
Jaką wartość może mieć dla twojego dziecka?
Małgorzata Zborowska