W dniach 20 – 22 kwietnia klasy 4, 6 oraz 8 udały się na fantastyczną podróż w ramach projektu „Poznaj Polskę” współfinansowanego ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Pierwszym odwiedzonym przez nas miejscem był Kraków wraz z najstarszym zabytkowym kompleksem miejskim – Zamkiem na Wawelu oraz rynkiem z Sukiennicami. Uczniowie i uczennice mieli okazję zapoznać się ze sporym kawałkiem polskiej historii. Poznawali pozostałości po najstarszych dynastiach rządzących w Polsce – Piastach, Andegawenach i Jagiellonach oraz późniejsze dzieje walk o ocalenie państwa i niepodległości.
Podziwiali z bliska mogiły bohaterów polskiej pamięci narodowej, takich jak Tadeusz Kościuszko czy Józef Poniatowski oraz wybitnych przedstawicieli kultury – Adama Mickiewicza czy Hugona Kołłątaja. Podczas przepięknego spaceru klimatycznymi krakowskimi uliczkami i skwerami zawędrowaliśmy aż pod Teatr im. Juliusza Słowackiego. Zwieńczeniem wojaży po Krakowie były pamiątkowe zakupy wśród zgiełku handlowych straganów pod sukiennicami.
Po wyjeździe z Krakowa udaliśmy się do Zakopanego. Miejscem naszego pobytu w górach był malowniczy pensjonat położony u podnóża piętrzących się niczym fale morskie gór – masywu Tatr.
Rekreacja i wspólne zabawy w pensjonacie były czasem intensywnej integracji całej grupy uczniowskiej, która w żadnym innym miejscu nie mogłaby być tak pełna i mocna. Spacery po górskich ścieżkach, widoki, które na zawsze utkwiły w pamięci są wspomnieniami do których będziemy wracać jeszcze nie raz, nawet po wielu latach.
Wracając z górskich wojaży, odwiedziliśmy ponownie Kraków, by dopełnić założenia programowe wycieczki, czyli m.in. podróż śladami Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Przysłużył się temu czas skupienia, jaki odczuwaliśmy, wchodząc do wnętrza bazyliki Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.
Na sam koniec panorama Krakowa widziana ze wzgórza zwanego „Kopcem Kościuszki” stanowiła doskonałe zwieńczenie naszej trzydniowej wyprawy.
Anita Woźniak, Łukasz Stasiurka