Pytania i odpowiedzi – nauczanie zdalne

Czy uczestniczenie w zdalnym nauczaniu jest dla uczniów obowiązkowe?


Odpowiedź: Tak.

Skąd będę wiedział, czego mam się nauczyć?

Odpowiedź: Nauczyciel najpóźniej w poniedziałek musi przedstawić ci zakres treści na cały tydzień z informacją, jakie cele musisz opanować. Następnie będzie Ci udostępniał materiały i prowadził wideolekcje, aby pomóc CI w ich opanowaniu.

Czy nauczyciel będzie mógł wymagać ode mnie nowej wiedzy i nowych umiejętności?

Odpowiedź: Tak. Przekaże Ci je w formie zdalnego nauczania. Będzie mógł ocenić stopień, w jaki opanowałeś nowy materiał.

Od kiedy nauczanie zdalne jest obowiązkowe?

Odpowiedź: Od 25 marca. Pierwszy tygodniowy zakres materiału od nauczycieli otrzymacie na Librusie najpóźniej w poniedziałek 30 marca.

Czy plan lekcji będzie taki sam jak wcześniej, gdy chodziliśmy do szkoły?

Odpowiedź: Nie. Nie będzie planu lekcji. Nauczanie zdalne odbywa się na innych zasadach. Nie liczą się godziny, ale nauczane treści. W każdy poniedziałek otrzymasz zakres materiału do opanowania, czyli co powinieneś umieć i wiedzieć z danej tematyki na koniec tygodnia.

Czy nauczyciele będą sprawdzać obecność?

Odpowiedź: Nie. Jest to praca zdalna. Liczą się opanowane treści. Bez zaangażowania i obecności na wideolekcjach będzie to bardzo trudne (czasem niemożliwe, np. konwersacje w języku obcym)

Nie uczestniczę w nauczaniu zdalnym. Czy poniosę jakieś konsekwencje?

Odpowiedź: Tak. Jeśli nauczyciel nie będzie miał żadnych informacji od Ciebie, nie będzie mógł Cię pozytywnie ocenić. Możesz zostać niesklasyfikowany i będziesz musiał zdawać egzaminy końcowe obejmujące zakres materiału z całego półrocza na koniec roku szkolnego lub w wakacje. Pamiętaj masz obowiązek szkolny. Jeśli go nie realizujesz (także zdalnie) dyrektor szkoły musi powiadomić o tym Twoich rodziców, a także jeśli to nie przyniesie skutku w kolejnych krokach odpowiednie organy (m.in. policję).

“Nie mam internetu” lub “Nie mam komputera”. Jak będę mógł uczestniczyć w pracy zdalnej?

Odpowiedź: Zgłoś to wychowawcy lub dyrektorowi. Wszystkie potrzebne materiały i zakres treści do opanowania zostanie wysłany Tobie pocztą lub dostarczony przez nauczyciela do skrzynki pocztowej (raz w tygodniu). Potwierdzeniem opanowania określonego zakresu materiału będą wykonane przez Ciebie zadania.

Zapominałem, zgubiłem, nie otrzymałem loginu i hasła do Librusa, EduNect, Portalu Office, epodreczniki.pl. Co ma zrobić?

Odpowiedź: Poproś rodzica albo wychowawcę klasy lub skontaktuj się z dyrektorem szkoły przez Librus lub e-maila: kotowice@wroclaw.caritas.pl.

Chcę uczestniczyć w wideolekcji lub widoekonsultacjach, co mam zrobić?

Odpowiedź: Musisz się zalogować w portalu Office www.office.com. Następnie wybrać aplikację “Teams”. Znajdziesz tam swoja grupę, a w sekcji “Ogłoszenia” informacje o trwających lub planowanych spotkaniach. Możesz też poczekać na zaproszenie od nauczyciela – organizatora spotkania. Instrukcję logowania znajdziesz tu: https://www.kspkotowicecaritas.pl/nauczanie-zdalne-narzedzia-poradnik-dla-uczniow/

Chciałbym się skontaktować z nauczycielem. Jak mam to zrobić?

Odpowiedź: Najszybciej przez Librus. Najlepiej przez aplikację Teams podczas wideolekcji lub wideokonsultacji.

Czy będę mieć wf?

Odpowiedź: Tak. W formie zdalnej. Nauczyciel zmodyfikuje program nauczania tak, abyś mógł go realizować poza szkołą. W dyscypliny zespołowe możesz nie pograć, ale o Twoją sprawność na pewno nauczyciel zadba.

Czy świetlica będzie działać?

Odpowiedź: Tylko zdalnie. Na stronie https://www.kspkotowicecaritas.pl/category/swietlica/ znajdziesz wkrótce ciekawe propozycje na spędzanie twórczo czasu poza nauką. Będziesz mógł uczestniczyć w spotkaniach z nauczycielami świetlicy i aktywnie się zrelaksować.

Czy zajęcia dodatkowe będą nadal prowadzone?

Odpowiedź: Tak. Ale tylko te prowadzone wcześniej przez nauczycieli naszej szkoły i tylko w wersji zdalnej oraz tak, by nie obciążać Was dodatkowymi obowiązkami. Każdy, nawet jeśli wcześniej nie uczestniczył w danych zajęciach, będzie mógł w tych zajęciach uczestniczyć.

Czy dyrektor tęskni za swoimi uczniami?

Odpowiedź: Bardzo!